What Does Nutrisystem Cost Per Month (America's #1 Home Delivery)?

Do you want to lose weight easily and fast? What does Nutrisystem cost per month (lose up to 13lbs in your 1st month) in 2018? Can you afford America's #1 home delivery meal replacement diet?

You CAN! Here's how:

Read and discover the surprising truth (plans start from just $284.99 pm) YES you CAN afford it!

Obviously, you want to lose weight. Read on and discover just how surprisingly affordable this popular, simple and effective weight loss solution can be for women and men!

how much does nutrisystem cost per month in 2018
Image: Nutrisystem success story, Melissa

What Will You Be Paying For?

Just before we get into the details and the good stuff, it's important to understand what it is you'll be paying for. If you don't already know, this diet company ships a full four weeks supply of food in each batch. And each shipment contains everything you need to succeed.

You get three full meals per day plus a protein shake and snack bars which on their own provide everything you need to lose weight and feel satisfied and not hungry at all. When you compare what it would cost you for all your food for those four weeks if you bought them all from the store, it is easy to see how much money Nutrisystem actually saves you!

How Much Do You Spend on Food Now?

It might seem like a stupid question, but I want you to think about how much you're spending on what you eat and drink each day. Do you even know for sure? Well, here's a little exercise to get you thinking about this, because it's important.

Add it all up, staring with breakfast. Remember to include stuff like fruit juice, coffee, bread, sauces and condiments, you know, everything! Move on to that mid-morning snack, then lunch, the afternoon snack (if you have one), then your main meal and dessert and maybe more snacks later on while you're sitting in front of the TV.

If you're eating everything at home, just take a look at your weekly shopping bill. That should give you a good idea of what you're spending all that money on!

how much does nutrisystem costIf you're eating out most days while you're at work, try keeping a copy of your restaurant checks or making a note of what you spend on takeaway sandwiches or hot dogs etc. That way you'll know for sure what it all comes to (and where it all goes to).

I'm willing to bet that even if you consider yourself a reasonably average eater, you're spending upward of $20 a day, right? Maybe $30 a day if you're eating out some of the time.

The point of all that? I'll get to it now.

Remember I started this article with the words, "obviously you want to lose weight." The harsh truth is whatever you're spending each day on eating and drinking is contributing to you being overweight.

The kicker is: As long as you keep spending it on your daily routines, you're not going to get any thinner!

You need to change those eating habits and starting a Nutrisystem diet can help you to do just that.

"But I can't afford it," I hear some say. Others complain, "It's too expensive," or some other excuse.

The reality is you CAN afford it because it's not anywhere near as expensive as what you're spending each day on the food you eat now. The food that is keeping you overweight and slowly but surely making you even heavier!

Monthly Nutrisystem Price

Let's start with the lowest cost plan available today. The monthly cost of a basic regular 28-day diet plan for a woman from Nutrisystem is currently set at $284.99 (when you select auto-delivery). This is the lowest price you'll pay. It breaks down to a crazy low daily price (see table below).

We're talking a base figure of under $10 a day. What did you calculate an average day's worth of regular food you're eating now is costing you? It's probably 2-3 times that figure, isn't it!

The Basic Plan for men is slightly more because it contains an additional snack bar per day to increase the daily calorie count to 1,500. See table below for prices.

You can increase the selectivity level of the plan and opt for the 28-day Core plan which will cost around a dollar per day more than the Basic for the Women's or Men's Core Plan. For this you get a wider choice of meals and the ability to choose your own menu from the selection available.

If you want a higher rated plan, go for Uniquely Yours which includes fresh frozen meals and ice cream desserts as well as the flexibility to choose your own menu from their huge selection of over 150 meals, it will cost around a dollar per day more than the Core Plans for women or men respectively.

If you want the top rated plan, Nutrisystem have introduced the Uniquely Yours Plus plan which includes all the great fresh frozen meals and the yummy ice cream desserts of the regular Uniquely Yours plan plus their new Nutri-Pro shakes. You still get the flexibility of choosing your own menu from a massive selection of over 150 meals. As for the cost, well it's a little more expensive at just over a dollar a day more than the regular Uniquely Yours plan for both men and women, as you'll see from the chart below.

Here are the Per Day and Per 28-Day Plan Prices At a Glance

Let's break all that information down into an easy-to-read table so that you can see, at a glance, what kind of prices you can expect to pay when you choose Nutrisystem as your weight loss dieting solution. In the table below are the baseline prices for each plan without any extras added.

Of course, while this article is recent and current for December 2018, there is always the slightest chance that the company may change its prices before I get a chance to update this page. For that reason, I recommend you click here to visit the official Nutrisystem website to make sure you get the correct price before you decide upon which diet plan you want.

Now let's compare the prices of each of the main diet plans on offer at Nutrisystem in this handy table below. It's fairly self-explanatory and is broken into the daily and monthly price along with the regular retail price you'd pay without any discounts or auto-delivery perks for comparison:

Daily/Monthly Cost Table (Revised for December 2018)

  • Plans for Women
  • Per Day
    (Auto Delivery):
  • 28-day
    (Auto Delivery):
  • 28-day
    Full Retail:
  • Basic Plan:
  • $10.18
  • $284.99
  • $438.45
  • Core Plan:
  • $11.07
  • $309.99
  • $476.91
  • Uniquely Yours:
  • $12.50
  • $349.99
  • $538.45
  • Uniquely Yours Plus:
  • $13.93
  • $389.99
  • $599.98
  • Vegetarian Plan:
  • $12.50
  • $349.99
  • $538.45
  • Basic Diabetes Plan:
  • $10.18
  • $284.99
  • $438.45
  • Core Diabetes Plan:
  • $11.07
  • $309.99
  • $476.91
  • Uniquely Yours Diabetes Plan:
  • $12.50
  • $349.99
  • $538.45
  • Plans for Men
  • --
  • --
  • --
  • Basic Plan:
  • $11.61
  • $324.99
  • $499.98
  • Core Plan:
  • $12.50
  • $349.99
  • $538.45
  • Uniquely Yours:
  • $13.93
  • $389.99
  • $599.98
  • Uniquely Yours Plus:
  • $15.36
  • $429.99
  • $661.52
  • Vegetarian Plan:
  • $13.93
  • $389.99
  • $599.98
  • Basic Diabetes Plan:
  • $11.61
  • $324.99
  • $499.98
  • Core Diabetes Plan:
  • $12.50
  • $349.99
  • $538.45
  • Uniquely Yours Diabetes Plan:
  • $13.93
  • $389.99
  • $599.98



  Note: Prices obtained from www.nutrisystem.com and are correct at time of publication. Latest update: December 1, 2018.



I did mention that it was surprisingly affordable in the paragraphs above. Now that you've seen the table with all the current pricings for the main plans, I'm sure you'll agree the prices are a lot lower than you might have imagined!

Which Plan Will You Choose?

Whether you're a woman or a man, there are three main Plans available that you can choose from, plus full-plan options for vegetarians and diabetics. But which one will you choose?

Here is a quick look at each one to give you some pointers:

Basic:

The Basic plans are the lowest cost options available for both women and men, but don't be put off by the low price tag. nutrisystem cost basic planThey're fully contained diets and are perfectly great for those on a tight budget and are designed to help you get in shape in the easiest possible way.

All the meals for a 28-day period are delivered to your home (that's 3 meals a day plus snacks and protein shakes) and full instructions are provided to make it as easy as it can be.

You get free FedEx shipping (with auto-delivery) plus you get access to the great online tracking app that helps you to track your progress via a smart phone, tablet or your home computer or laptop.

Of course, it's called "Basic" because that's pretty much what it is. The meals are mostly pre-packed and pre-selected from a set menu, so you don't get to choose your meals on this plan.

If you want to do more, you should consider the Core Plan for better flexibility and greater options.

Core:

The Core plans are the next step up from the "Basic" options. They cost a little more but for the small increase you get access to much more for your money, while still having all the benefits of simplicity and effectiveness at helping you lose weight and get in shape as easily as can be.

Like the Basic, the Core plans give you free access to the online tracking app plus free FedEx shipping for the 28-day package of meals to your home. nutrisystem cost core planThe difference is you get to choose what meals you have.

For the first month, the recommendation is to opt for the "Favorites Pack" which provides a pre-selected menu to make it easy for you. The thinking behind that is, if it's your first time you won't know which meals you like or don't like, so it just saves you time and effort to not need to stress over which meals to try or not.

After that, by all means change to the "Custom Menu" where you get to choose which meals you have. By the second month, you'll know which meals you like the best.

So you can choose those instead of any meals you didn't like so much.

Another benefit of the Core plans is you get unlimited access to Nutrisystem's in-house expert counselors and dietitians. They can help you get over any issues you may be facing and they're available - just a phone call away!

The meals are mostly pre-packed and processed just like the ones you buy at the store (with the exception that these are low calorie and nutritionally balanced). That's perfectly great for most dieters.

However, some people, especially those that are accustomed to eating home cooked meals, will naturally prefer a better class of meal. That's when you may prefer to pay a little more and go with the top level Uniquely Yours plan.

Uniquely Yours

The popular Uniquely Yours plans are the best quality in terms of meals and benefits. The meals are fresh-frozen providing the highest quality in terms of taste and make-up while being the most varied with a selection of over 150 different meals to choose from.

Like the Core plans, you can choose which meals you include in your 28-day menu. There's a first month option of selecting the "Favorites Menu" of pre-selected meals if you haven't tried the diet before (and don't know which ones you prefer), or choose the "Custom Menu" of you feel like selecting your own meals.

You get free FedEx shipping to your home, free access to the online tracking app and unlimited access to their expert counselors and dietitians.

For most customers choosing this plan, the biggest attraction is the huge selection of over 150 fresh-frozen meals that make up the 28-day menu. When you're eating good quality meals, you feel good and watching the pounds melt away week after week is just the best thing ever!

Uniquely Yours Plus

If you thought you had reached the pinnacle of excellence with the Uniquely Yours plan, think again! Nutrisystem have upped the stakes by releasing one better, in the all-new Uniquely Yours Plus plan for men and women.

All the benefits you may have become accustomed to with the regular Uniquely Yours plans are still there, but with this you are treated to the all-new, one-a-day Nutri-Pro Shakes designed with probiotics to support lean muscle mass and help to shrink your belly. That now makes it the "best plan" of all!

Nutrisystem D (Diabetic Plans):

nutrisystem d cost per monthThis plan has been specially formulated for the dietary needs of those suffering from diabetes, the three main plans are also available.

You can choose this from the Basic, Core or Uniquely Yours versions depending on your budget or tastes. Then you can take advantage of all the great features that come with the plan you select.

These features are the same for each plan as above in the regular plans (see above).

That means you get:

Vegetarian:

nutrisystem cost vegetarian planThe Vegetarian Plan is specially formulated for dieters who choose not to eat any meat and provides a great and varied menu of over 90 vegetarian meals.

You can choose which meals you have when you select the "Custom Menu" or have a pre-selected menu by selecting the "Favorites Menu" option.

The menu is made up of some pre-packed meals and fresh-frozen meals. This provides you with a big choice and makes for an interesting and varied meal plan.

You get free FedEx shipping of your 28-day meal package, free access to the online progress tracking app and unlimited free access to the counselors and dietitians.

There is only the one vegetarian plan as all the best benefits from the top Core and Uniquely Yours plans are included (that means you can choose your meals from the huge menu and enjoy the high quality of the frozen meal options for a truly amazing meat-free diet).

Where to Get Nutrisystem?

A really important question now is, "Where to get Nutrisystem?" Online? From a Store maybe?

There are a few options like going to a major store like Wal-Mart and buying the 5- or 7-day kits at a discounted price. This could be a useful way to try the meals before committing to a full 28-day pack delivered by the company itself.

The only problem with trying a small pack for only a week is you don't have the same level of commitment to the diet as you would if you went for the full product direct from Nutrisystem. Think about that for a second. How easy would it be to simply quit after a week if there was even the slightest thing about it you didn't like?

What's the point of going on a diet if you're not committed to losing weight? None! A seven day diet is hardly a diet at all. That's because your body doesn't get the chance to grow accustomed to eating less and eating nutritional, healthy meals!

After a mere seven days of eating easy-diet-meals then stopping, you'd just go straight back to your old eating habits. Then you'd almost certainly regain any weight you'd lost plus a few extra pounds for your trouble!

My advice (and you'll get the same from most dietitians) is to benefit from long-term weight loss and management, you need a good three months at least on a specific diet plan. That way you get to teach your body to get accustomed to eating the right way to maintain your slimmer look.

Buy Nutrisystem Online

The great thing about this program is how incredibly easy it is to sign up and get started quickly when you order online direct from Nutrisystem website.

It's the most effective way of losing weight and getting back into the kind of shape I'm sure you want to be in. Plus you can take advantage of the current promotional discount that's on offer for a limited time. Great for jump starting your journey to a slimmer, great looking YOU!

All that's left is for you to choose which plan best suits your needs, your budget and your tastes. Get started today and make it your goal to be slimmer and healthier inside three months - you CAN do it!

Just to make that easy for you, all you need to do is click your mouse (or tap the screen if you're viewing this on a touch screen device) on the promotional image banner below to see for yourself how very affordable this diet really is:

Nutrisystem



I have a sneaky feeling you are going to be pleasantly surprised at what you discover. It may seal your decision to go with Nutrisystem as your weight loss solution and since you are already on their page, you can sign up and get started right away!

Why Auto-Delivery?

This is an option that saves you money off the regular retail price of all the plans. What it does is simply set up an automated re-shipping process that sends out your next month's package of food to coincide with the last day of your current month of food so you don't have any gaps in your diet.

It simply aids the convenience of the program and insures you don't miss any diet days by forgetting to re-order your next month's supply of food in good time. You can cancel any time by phone using the number published on the official company website before the next delivery is scheduled to be shipped.

The Price of Losing Weight with Nutrisystem

what does nutrisystem cost per monthIt is probably fair to say that for most people, losing some weight is a personal thing and how they go about achieving it is often different to other people. Some look at the results a certain plan or program brings to other people, while others look at the cost and whether they think it is worth them spending their money and giving their time and effort to a particular program.

When it comes to the Nutrisystem cost of losing weight, it is not quite as cut and dried as many people think when they see the price in front of them in black and white. The first thing you have to remember with this particular diet program is that what you are paying for is food that will totally replace your regular meals.

While there are recommended foods that you can additionally buy to bulk up their meals if you find them too small in portion size, these are not mandatory and you can get along just fine without them. In other words, you can succeed just eating the food they send you, making it even easier than you may have thought it was!

So that means you must deduct the amount you would spend on all your food for a month from the cost of the diet and whatever is left is what you are really paying for it, or what it really costs in real terms.

With some people, that can actually end up being a negative number. That means it is cheaper for them to eat Nutrisystem than their ordinary food, although with most people it will represent a huge saving on the cost of the diet and can work out to be a very cheap way to lose weight, all in all.

What do you think? Does this not totally sound like the greatest way to get in shape ever!

Written by: Natalie Tuffnal


PS: Did you like this article? Please share it with your friends on Facebook, G+ or Tweeting with the handy buttons below. ...Thanks!